Przedszkole Publiczne nr 5

Biuletyn Informacji Publicznej

Przedszkole Publiczne Nr 5 w Łomży

Ul. Sikorskiego 216
18- 400 Łomża
tel. (86) 218-22-36
Czynne:
od poniedziałku do piątku w godzinach 6:30 - 17:30
Dyrektor: Jadwiga Juchniewicz Witamy serdecznie na stronie internetowej "piątki", Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży. Zapraszamy w progi naszego przedszkola oraz do przeglądania naszej strony.

NASZA HISTORIA

Przedszkole Publiczne Nr 5 w Łomży powstało 16 listopada 1947 roku. Inicjatywa stworzenia przedszkola była poprzedzona powołaniem, w sierpniu 1945 roku przez ówczesnego biskupa Ordynariusza Stanisława Kostkę Łukomskiego, Związku "Caritas" Diecezji Łomżyńskiej. Związek "Carits" stał się lokalną, kościelną instytucją charytatywną. Utworzenie przedszkola w ramach tej instytucji wypłynęło wówczas z potrzeby realizowania przez "Caritas" jednego z głównych zadań jakim było "organizowanie wszelkiego rodzaju Stowarzyszeń charytatywnych i Dzieł miłosierdzia o charakterze opiekuńczym i wychowawczym" (źródło: Caritas Pismo poświęcone zagadnieniom Katolickiej Akcji Dobroczynnej w Polsce, nr 18, Kraków - marzec 1947r.).

Na siedzibę przedszkola władze kościelne przeznaczyły posesję przy ulicy Gen. Sikorskiego 60 (obecnie Gen. Sikorskiego 216). Do pracy w przedszkolu zatrudniono siostry zakonne ze Zgromadzenie Sióstr Służek NMPN.

Pierwszą kierowniczką placówki została siostra Helena Janisz (1947 - 1960). Od początku swojej działalności w przedszkolu funkcjonowały trzy grupy. Ogromne poświęcenie sióstr oraz katolicki charakter spowodowały, iż już w pierwszych latach swojej działalności placówka cieszyła się bardzo dobrą opinią lokalną. Co roku uczęszczało do niej ponad sto dzieci. Jak wspomina siostra Zofia Antratowicz, jedna z ówczesnych wychowawczyń przedszkola, "były to dzieci przeważnie z rodzin inteligenckich".

W pierwszych latach działalności w placówce zatrudnione były między innymi siostry: Eugenia Mazurek, Anastazja Mazurek, Helena Kruczek, Maria Rudzińska, Aleksandra Salomończyk.

Przedszkole szybko stało sie pomocniczym organemwykonawczym w szerzeniu nauki Kościoła przez Diecezję Łomżyńską. Placówka była finansowana  przez Zrzeszenie Katolików "Caritas" w Białymstoku.

Jednakże w roku 1962, w związku z potrzebą rozbudowy budynku i ograniczonymi możliwościami Związku "Carits", przedszkole zostało przejęte przez Miejską Radę Narodową. W tym czasie kierowniczką była już od dwóch lat siostra Aleksandra Salomończyk. Nastąpiła także wymiana części personelu na osoby świeckie.  To wówczas dobudowano drugie skrzydło budynku, w którym obecnie miemieszczą się dwie sale zabaw z odrębnym wejściem i szatniami. Przez następne lata budynek był modernizowany i dostosowywany do aktualnych potrzeb i wymogów instytucji nadzorujących.

Kolejny okres to lata 1975 - 1986, kiedy funkcje dyrektora sprawowała Pani Teresa Grudzińska. W wyniku jej starań w przedszkolu powstałod pierwszego stycznia 1976 roku czwarty oddział. W związku z tym wzrosło zatrudnienie zarówno personelu pedagogicznego jak i pracowników aministracji.

Od roku 1986 stanowisko dyrektora piastuje Pani Jadwiga Juchniewicz. W przedszkolu szczególnie w ostatnich latach przeprowadzone zostały duże remonty, między innymi wymieniono dach, zlikwidowano piece i zainstalowano centralne ogrzewanie, zainstalowano ciepłą wodę, wymieniono większość stolarki okiennej, przedzielono dużą salę dzięki czemu w przedszkolu powstał piąty oddział. Stopniowo wymieniany jest sprzęt terenowy w ogrodzie przedszkolnym. Placówka przechodziła różne okresy ; wielokrotnie była zagrożona likwidacją. Jednakże dzieki Ludziom Dobrej Woli funkcjonuje do dziś, ciesząc się dobra opinią.

INFORMACJE O PRZEDSZKOLU

Nasze przedszkole zlokalizowane jest w centrum miasta, przy dwupasmowej, bezpiecznej do parkowania ulicy. Posiada duży, bogato zadrzewiony ogród do zabaw ruchowych w ciągu całego roku. Bliskość przyrody zapewnia nam zdrowe, czyste powietrze a wieloletnia tradycja miłą i rodzinną atmosferę.

Organem prowadzącym jest Urząd Miasta Łomży.

Należymy do przedszkoli zaprzyjaźnionych z "Wychowaniem w Przedszkolu".

Podstawowym aktem prawnym naszej działalności jest Statut Przedszkola Publicznego Nr 5 w Łomży, który dostępny jest w placówce w kąciku dla rodziców.

ZALETY NASZEGO PRZEDSZKOLA TO:

 1. Dogodne usytuowanie przedszkola w centrum miasta.
 2. Wielopokoleniowe, z tradycjami
 3. Dobrze przygotowana, doświadczona, wykształcona kadra pedagogiczna.
 4. duży, dobrze zagospodarowany ogród, w którym odbywają się także spotkania piknikowe z udziałem rodziców(wielki atut )
 5. Zapewnia wszechstronny, bezpieczny rozwój swoim wychowankom.
 6. Absolwenci z naszego przedszkola są dobrymi uczniami w szkole , gdyż wspólnie z rodzicami wspieramy pogląd, że kształcenie jest procesem długotrwałym
  Traktuje każde dziecko indywidualnie i podmiotowo.
 7. Dba o dobre stosunki międzyludzkie i dobrą komunikację.
 8. Stoi na straży praw człowieka i praw dziecka w szczególności
 9. Aktywna Rada Rodziców


TRADYCJE NASZEGO PRZEDSZKOLA TO:

 1. Jesienne spotkania przy ognisku
 2. Przedstawienia teatralne w wykonaniu naszych wychowanków
 3. Andrzejki
 4. Mikołajki i Spotkania Opłatkowe, Jasełka
 5. Choinka noworoczna
 6. Dzień Babci i Dziadka
 7. Walentynki
 8. Powitanie wiosny
 9. Dzień Matki i Ojca
 10. Spotkania piknikowe z udziałem dzieci nowo przyjętych do przedszkola i ich rodziców
 11. Dzień Dziecka
 12. Uroczyste pożegnanie 6-latków odchodzących do szkoły
 13. Zajęcia otwarte dla rodzicówNASZA OFERTA
Realizujemy program edukacji ekologicznej we współpracy z rodzicami. To sprawia, że oddziaływania przedszkola i domu są skoordynowane.

 

 1. rytmika
 2. nauka języka angielskiego
 3. spotkania ze sztuką
 4. gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna dla dzieci z wadami postawy (bezpłatnie)
 5. religia
 6. wszystkie dzieci są przebadane przez logopedę, który typuje dzieci do zajęć indywidualnych
 7. udział w teatrzykach oraz różnego rodzaju uroczystościach
 8. udział w konkursach przedszkolnych jak i poza nim.
Data powstania: poniedziałek, 9 cze 2003 14:57
Data opublikowania: poniedziałek, 9 cze 2003 15:18
Data edycji: środa, 7 mar 2012 16:47
Opublikował(a): Administrator
Zaakceptował(a): Administrator
Artykuł był czytany: 12395 razy
Ilość edycji: 22